Godmorgon på Er! Solen skiner, det är måndag och idag har dagis stängt så Jolie blir med mig hela dagen vilket känns mysigt. Hon får följa med och uträtta några ärenden och så ska jag försöka jobba när hon sover, för utöver det ska vi ha en riktig mysdag ♥ Mycket skön start på veckan!
Jag har en utmaning till er också, eller snarare till mig själv, haha. Jag ska inte äta godis på två månader…Shit. Jag hade tänkt en månad först, men sen kände jag att nej jag kör till i maj. Två månader måste ju gå även för en godisgris som jag. R är på vilket såklart underlättar och igår tömde jag bort allt godis från skåpen som R fick ta ut i garaget. Kan han bjuda grabbarna på
Jag gör det mest för att MÅ bra, ibland hamnar man bara där då man sitter och käkar godis utan att man tycker det är gott, bara en dum ovana. Jag håller det till helgerna men vill ändå rena kroppen helt ett tag, speciellt inför sommaren då det ofta blir extra mycket av allt
Jag kommer köra på fruktsallad, smoothies och naturell yoghurt med hallon & nötter istället, och mottar gärna tips om annat gott att äta till mellis/kvällsmål. Jag tror helgerna blir svårast då mys med chips & godis är obligatoriskt här, haha men då kör vi fruktsallad, ost, kex mm istället.
Är ni på?
englasshowroom@hotmail.com

Jag är absolut PÅ! Har försökt o sluta länge men det har inte funkat, så nu kör vi
Jag är på
Kommer bli svårt att hålla sig borta från ben&jerry och ostkrokarna..
I’m in!
Så svårt kan det inte vara!
Jag har redan hållit uppe sedan nyårsskiftet, men till påsk tänkte jag nog lägga av
Önskar att jag kunde .. men vafan. Kan inte ens sluta i veckorna. Men nu är det måndag! Lika bra att börja, men jag tillåter nog snask på helgerna ändå
Supernyttigt och jäkligt gott!
Ett tips om supersmaskigt mellanmål är skivad apelsin och keso! Mumma
Jag är definitivt på! Påsken kommer bli lite svår dock
Jag är definitivt med! Instämmer med ovantående…påsken kommer o bli en riktig utmaning
Proppade i mig en del igår och mådde inte alls bra efteråt.
En bra start på måndagen!
/Änglahår
Jag är på! Lite pepp och andra tips hade inte sutttit fel. Precis vad jag behöver för att komma i lite bättre bröllopsform:D ha en superduper måndag!
Nja alltså jag är på fr o m maj
! Kan verkligen inte hålla mig ifrån godiset nu ju! 
Kram Johanna
Jag är lätt på, det är dax att försöka komma i bikiniform till sommaren nu, får äta morotsstavar med dipp som helg ”godis” ist för chips och smågodis.
Johanna: Hehe, men du behöver all energi nu så det är fullt förståeligt
Kramar
Vad roligt att så många är på. Kanske borde köra en egen kategori för detta så vi kan peppa varandra och komma med tips?
Haha det försökte jag under februari, men med världens gottegris till pojkvän så misslyckades jag redan efter en vecka. Det gäller att vara stark!
Jag är på. Nu ska gravidkilorna äntligen bort!
Imponerande! Själv satt jag precis och undrade om det är för tidigt att börja med godis kl 8 på morgonen. Kom fram till att det nog var det…
Åh, vad duktig du är! Jag försöker äta en liten bit mörk (riktigt mörk) choklad när jag är godissugen. Då brukar det faktiskt räcka med just en liten bit. I övrigt äter jag mycket frukt, det tar också bort godissuget tycker jag!=) När jag inte ätit riktigt godis på ett par månader mådde jag verkligen jättedåligt när jag väl åt det. Så man vänjer nog av sin kropp! Lycka till!
Kram
Isa
Härligt initiativ Engla! Jag har gått med samma funderingar de senaste veckorna, nu måste jag verkligen skärpa mig! Jag väger mer nu och orkar mindre än precis efter förlossningen. :O Så kan man ju bara inte ha det.
Solig ny vecka på dig nu!
Hej Engla! Jag har kört godisfritt sedan nyår.Mitt tips på snacks är att du rostar solrosfrön i ugnen 5-6 min på 200 grader.Köp bara vanlig solrosfrön(finns i vanliga matvaruaffärrer) lägg de på ett bakplåtspapper och in iugnen.
Supergott och nyttigt.
Må så gott och Lycka till.
Kram Nena
Jag har massa bra alternativ då jag tränar ca 10ggr/v..Och vill vara hälsosam med bra mat før min kropp. Jag äter istället nøtter, mandlar & frukt. Men bakar oxå proteinmuffis m bär eller proteinpannkakor med bär på+sukrin.Sukrin är skitbra då det smakar som socker men INTE är några kalorier i den. Bara lite carbs och är dessutom bra før tänderna..Finns på hälsokost =)
Äta varierat och ca 7ggr per dag å massa protein så blir man inte godissuge =) Eller jo ibland då så klart!
Bestämde mig för exakt samma sak igår efter att ha proppat i mig en himla massa godis
Ja är så på! Ha en underbar solig dag! Kram
Hur kommer du göra med glass och fikabröd?
Ha en fin vecka!
Inte dumt. Har själv kännt att det är svårt att komma i vissa kläder så nu är det dags igen för att tänka sig för lite mer än vanligt vad jag stoppar i mig. Mitt största problem är faktiskt inte godiset, utan det är vardagsmåltiderna. Man vill ju äta hyfsat gott utan att behöva äta minimåltider. Dvs skriv gärna några bra recept på mat så inte är för onyttiga. Mitt tips är annars rotfrukter i ugn med lax eller kött och köttfärssås som enbart är tomatbaserad. Men man vill ju gärna ha några alternativ.
Jag ska försöka vara på
Har så dålig karaktär! Vill tappa något kilo i vikt som jag gått upp, inte mycket men tillräckligt för jag ska må dåligt av det. Har unnat mig för mycket gotta på sista tiden, måste bli slut på det nu…
Ett tips är att hälla yogurt i botten på en matlåda och lägga i frysen nån timme, blir som glass!! =) Jag brukar ta vaniljyogurt och frysta hallon. Är det helg kan man ha i lite hackad daim
Men den får itne ligga för länge i frysen! kram
Jag är på, jag har också varit ett godismonster allt för länge å det märks lite runt midjan, jag slänger även in att jag ska gåt till jobbet minst 3 ggå veckan.
kör på kommer säkert gå bra
Gumman ät Läkerol när godisuget sätter in! Finns i många smaker och väldigt lite kalorier! Ha en fin dag //
Är gravid i åttonde månaden…tror ni jag grejar det ändå??! Har redan gått upp mer än tillräckligt
Jajemän! Har några tips på en del frukt”glassar” som är hur nyttiga som helst
Jag är på!! Har funderat på det ett tag men det känns roligare att kämpa tillsammans med någon
KUL!
Jag är också på! Vet inte hur många gånger jag har planerat att göra det. Men nu jäklar!
Är på, jag mår dåligt av godis och försöker alltid hitta på något annat än godis men fantasin tar slut ibland.
Jag är på!
Fast ska man vänja sig av med socker/godissuget bör man nog inte äta frukt heller! Innehåller massa fruktsocker som inte är bättre än vsnligt socker.. Så jag hade skippat fruktsallader och satsat på t ex nötter och väldigt mörk choklad =).
Angående fika & glass så är jag inte såå förtjust i det, förutom chokladglass och chokladbollar
Så max en gång i veckan hade jag tänkt att jag får fika om jag är iväg nånstans, tex i stan, på kalas eller köper en glass i vårsolen.
Absolut
*imponerad*
Man borde väl anta den här utmaningen…:)
Lycka till!!
Jeanette
Jag har precis haft två sunda veckor men igår ”började” jag sluta amma vår dotter så nu är fokus på det och att få så mycket sömn som möjligt. Små barn vet verkligen vad de vill!
Ah va ni är duktiga.. =)
Vettetusan om jag har pli på mig själv till det, men jag är helt med på att hålla mig till en dag i veckan iaf =)
(Bättre än inget!) =)
Lycka till!
Kram
Jag är på:)
Har dock redan kört i två veckor, men jag hänger även på här också:) Fast för min del gäller det även skräpmat och dricka:)
Men det är ju faktiskt inte så svårt, efter någon vecka så försvinner ju suget rätt fort:D
Kram påre!
Låter som en bra idé!
Jag skippar allt godis, kakor, chips mm. i veckan men på helgen unnar jag mig LITE grann. Tror att många har problem med mängderna, för mig är det ok att göra en liten skål till helgen som jag verkligen njuter av! Men visst kan man absolut rena kroppen helt ändå!
Jag är på om man får äta lite nötter;) Kram kram
Jag har precis flyttat till en ny stad alldeles för långt borta från min familj och mina vänner, men jag har också lyckats sätta igång med min ridning efter ett långt uppehåll och precis köpt ett gymkort. Jag har tänkt att Kämpa kämpa kämpa i 2 månader för att gå ner i vikt sen belöna mig själv med en resa till berlin eller london med min sambo, så jag är verkligen med! Bra initiativ tycker jag ;} Lovar att bikta mig här ifall jag skulle få ett tillbaka fall. haha! Tack för all inspiration!
Jag är på!:)
Jag är på! Dock räknas inte biogodis/-popcorn för det är en del av upplevelsen
Hmmm…. ja jag är på! Till maj kör vi. Påsken lär ju bli en stoooooor utmaning! Men nu känner jag mig mer peppad än jag var igår när jag försökte äta slut på chokladen som fanns kvar…!
Jag har redan hållt på i 2v och det går jättebra! Tänkte köra en månad, äta lite godis på påsk och sedan köra en månad till
Känns bra inför sommaren! Lycka till!
Jag är helt klart på! Behöver en spark i baken för att släppa sockerbegäret
Roligare att kämpa tillsammans än ensam!
Jag är helt klart på!
Tycker det vore en rolig idé om du la upp lite peppande inlägg och uppdaterar oss om hur det går och så för dig, så man håller motivationen uppe
Kram
Maria Broberg
Ja är på! Igår gjorde jag en god lite nyttigare dessert. Jag tog helt vanlig turkisk yoghurt och toppade det med olika nötter som jag ringlat lite honung på. Supergott med det syrliga och söta. Lite bättre än godis och glass
testa testa!
puss
Kanske inte så roligt att börja just innan påsk hörrni!
Engla, här kommer en god dessert:
Smält frysta hallon eller/och blåbär.
Lägg i botten på ett glas/liten skål
En eller två stora msk vanilj-kesella över det.
Smula ett digestivekex och strö över.
Vansinnigt gott!
Hej Engla,
Jag var också inne i en sån där tråkperiod. Men jag har klarat mig rätt så bra hittills.
Jag äter Kvarg (låter äckligt jag vet…) Lidl har smaksatt kvarg, bla. vanilj, körsbär och jordgubb/lime. Det är jättegott och är verkligen ett bra substitut till dessert/godis.
Den innehåller iofs lite socker 11g/100g, så den är som vanlig yoghurt men innehåller bara 0,2 g fett.
Vanlijkvargen smakar varkligen som vaniljpuddig och hjälper mig igenom helgkvällarna utan chips/godis.
Ett litet tips till alla som vill ha det.
Jenny A
För mig gäller det nog mer träning och mindre sötsaker i veckorna men känner att jag måste unna mig något ibland för annars kommer jag slinka dit igen om man går från det ena till den andra!
Ja!! Nu kör vi!
Åt alldeles för mycket igår! Men på påsk får vi unna oss..
Jag är på!
Låter som ett mycket sunt val. Jag hakar på. =) Hoppas på att du kan lägga upp dina bra alternativ till mellis/kvällsmål, då jag ofta får idétorka och blir samma för både mig och Noah. =)
Jag har inte ätit godis sen i jul och det har gått väldigt bra faktiskt! Börja med att ta en vecka i taget, sen när det gått ett par veckor och du står där å glor i godisskålen kommer det bara kännas dumt och konstigt att verkligen ta en godis och stoppa den i munnen om man ändå nu hållt upp så länge? Man får leva lite på skuldkänslorna, det funkar
..
Något gott istället är smoothie med kokosmjölk! Jag brukar blanda frysta jordgubbar, ananasjuice, ev. banan och en skvätt kokosmjölk. HUR GOTT SOM HELST! Och man blir mätt och glad och inte sötsugen.
Det kommer att gå bra för dig, bara du ger dig attan på det
.
Jag är på
Vilket passande inlägg
Idag är det prick 2 månader till vi gifter oss – och vi behöver nu fixa det sista så att vi känner oss riktigt fit for fight inför bröllopet (och sommaren) hihi. Så ja, både jag och min sambo (blivande man) är på!
Haha, det skulle jag aaaldrig klara. Men jag ska hålla tummarna för dig
Åh vad roligt allihopa, nu kör vi!!!
Ja, en egen kategori för att peppa varann och komma med tips låter som en superbra idé!
Nu kör vi!
Vad roligt! =D Jag är också på! Kan behöva få bort ett kilo eller två kring magen. Påsk blir svårt som folk redan konstaterat (svärmor lär bjuda på massor gott), men det klarar vi hörrni! HEJA! =)
Det kommer du fixa galant
Jag tror på dig! (och givetvis alla Ni andra som antar utmaningen)
Jag har varit uta godis i snart 6 år. Men självklart ska man få unna sig något sött ibland, så glass äter jag.
Kram CARRO
värm hallon och smula sedan över ett degistive-kex, SÅ gott :p
Jag är på! Ska rensa bort allt onyttigt och köpa hem nötter och frukt.
Fast glass ger jag inte upp nu när våren ska komma till helgen i Paris. De lovar 15-17 grader, och det är ju glass-i-solen-väder!
jag är på!
JAAA, jag är på!!! Nu kör vi, detta ska vi väl klara galant =)
Hihi, tog exakt samma beslut jag med i lördags (fast ska vara utan ett halvår). Så yes, jag är på!
Jag är på! Jag kör med popcorn!
Jag är på!! Har laddat för det en vecka nu och började i morse! Jag gjorde en liknande grej för ett tag sedan och blev så otroligt pigg!! Jag slutade då med kaffe och snabba kolhydrater. så nu har jag bestämt att inget godis eller kaffebröd. Så lite kolhydrater som möjligt ooh mycket proteiner och grönsaker fram till påsk. För att få en liten rivstart. Har dock bestämt att ajg får äta tv rutor mörk choklad/dag för att ha något att se framemot
Huvudvärker börjar nu så smått att smya sig på men vet av erfarenhet att det bara kommer vara tre tunga dagar sedan går det mycket bättre!.
Lycka till alla andra som är på!
Inte en chans! Kan inte tänka mig ett liv utan godis och massa mumsiga desserter
Snart är det påsk också..
Instämmer med Sofia här ovan
Life’s too short! Ett par extra kilon gör ingenting. Choklad och annat gott är alldeles för underbart för att avstå.
Frukt med Kesella vanilj eller Kesella jordgubb kan vara en idé
Nej så länge kan jag inte vara utan godis. Men jag äter det bara en gång i veckan och det håller jag väldigt bra och det mår jag bra av
Jag är med! Nu kör vi:O)
Jag är också på
!
Nej, jag är inte med på dessa dumheter! Jag varken röker, dricker eller annat och anser att godis kan jag få unna mig. Så det kommer jag fortsätta med. Och hur kan man må dåligt av godis? Se till å ät mer regelbundet istället och rejält, så kommer du oxå må bra, det lovar jag!
Lycka till, alla!
Jag är med! Höll upp 6v för ett tag sedan, vilket gick jättebra än fast jag tror att jagg helt klart är sockerberoende, men det gick! Nu har jag dock ätit igen men är helt klart med!! (kaaaaanske ett undantag på påskafton…) Nu kör vi, tack för peppningen =)
Har aldrig tyckt om godis och äter det max 2 gånger per år så nej jag antar inte utmaningen, nyttig husmanskost på fasta tider och vardagsmotion är det bästa kör på det istället!
Men lycka till ni godisråttor!
Jag bestämde mig för det där i januari, så den 8 jan-1 apr (snart ju!) har jag godis och sötsaks-förbud, har fungerat jättebra, bara att man hittar andra saker man äter istället
Haha
Inte ofta jag kommenterar här, första gången faktiskt!!! Jag är lätt på!!! Nu kör vi!!!!
Tips på mellanmål som känns nästan som äppelpaj är att fräsa äpplen med lite kanel o sen blanda med keso. Vill man,lyxa lite kan man röra i en sked vaniljyoghurt också.
Fick tipset av min PT efter jag försökte komma i form efter 2 graviditeter, supergott!
Fast engla det där brukar inte bli så bra.
om man förbjuder det helt så spricker det till slut,
bättre att unna sig godis EN dag i veckan då får man inga akut sug, under veckan kan man tänka att på lördag så får man sitt godis och då är det enklare att äta nyttigt under veckan
Det skadar aldrig att rena kroppen emellanåt, det gör verkligen underverk.
Precis som du skriver tror jag att mycket handlar om (o)vanor – att man måste ha något sött framför tv:n, men frukt, nötter och dylikt fungerar minst lika bra om det inte är sockerchocken man är ute efter.
Stort lycka till!
Kram
Vad kul att du kör utan socker, jag började i söndags eftersom jag, precis som du, är trött på att alltid sitta och äta nånting utan att tänka efter. Dock tänker jag äta lördagsgodis, oftast är jag dock inte ens sugen när helgen kommer. Lycka till! Jag brukar äta nötter som du, eller morots- och gurkstavar, kanske med en vitlöksdipp till. Eller guacamole.
Jättebra idé! Jag kommer att haka på genom att jag unnar mig LITE godis (helst enbart mörk choklad ELLER någon dessert) enbart på lördagarna – resten av veckans dagar ska jag avstå. Just nu är jag ruggigt motiverad (seriös med min träning, noga med min mat och bröllop i sommar) så det ska gå bra helt klart!
jag är verkligen på:) behöver hålla mig borta ifrån sånt just nu, min kropp mår inte bra av allt onuttigt..Men kan inte du lägga ut förslag på nyttigt och gott helgmys på torsdagen eller något?? känns som att de skulle gå lite lättare då, kag är väldigt dålig på att komma på något nyttigt och gott att äta på helgen, vore en jätte kul grej:) tack för en super bra blogg…
Hej, brukar kolla in ibland och ville bara säga att jag tycker du har en fin blogg som man blir glad av. Kjl att få lite tips och inspiration på kläder, just nu är jag gravid och det vore roligare om man var sitt vanliga jag så man har lite mer att välja på, men kul men tips ändå.
Läste om dig i MAMA och måste säga att ni har väldigt fint hemma av det man såg.
Ha en bra dag.
Mvh sarah
Nää inga förbud för min del, livet är för kort för att sluta unna sig godsaker
men jag försöker faktiskt hålla mig till sötsaker enbart på helgerna, brukar smaka mycket bättre då om man ”håller sig” ett tag.
Men får önska dig lycka till nu