I eftermiddag kommer Jolies faster på besök vilket Jolie ser fram emot
Tänkte bjuda på langos (med våfflor). Var längesedan vi åt det nu och det är ju så himla gott! Gräddar ett gäng våfflor och äter dem med gräddfil, räkor, stenbitsrom, röd löck & paprika. Kan ha kräftstjärtar till också.
Vi skrev matlista för en och en halvvecka när vi storhandlade och gud så det är skönt. Nu har vi allt hemma och det är bara bestämma på morgonen vad vi ska äta just idag. Tycker det är så jobbigt annars att ha noll inspiration, kanske måste man handla efter jobbet och så tar det en halvtimme, timme att laga maten också. Fungerar inte. Måste hålla matlistan vid liv
Målet är att skriva för två veckor eftersom vi försöker storhandla varannan vecka men det är svårt att komma på nya maträtter, å andra sidan äter man ju gärna vissa rätter fler än en gång under två veckor.
Skriver ni matlista?
englasshowroom@hotmail.com

Aldrig ätit langos men det låter ju dö-gott!
Ja vi har nästan jämt matlista! Är sååå skönt att slippa tänka och köpa varje dag, bara göra grovjobbet en gång så har man det fixat för en vecka framåt
ja ibland kan det hända att jag faktist skriver en matlista och faktist följer den , det är kul om man verkligen lyckas
Japp här skrivs matlista =) Detär som du säger mycket lättare att planera inköp av mat och vad man ska äta.
Langos är ju såååå gott. Ska nog göra det någon dag..
Ja, fast vi har en förenklad variant som består i att vi äter en huvudingrediens på en bestämd dag varje vecka. Så handlar vi basvaror som äts till och kompletterar med frukt&grönt.
Alltså: på måndagar äter vi korv, tisdagar fisk, onsdagar köttfärs etc. Sedan handlar vi potatis, pasta, ris och en massa créme fraiche, ägg, gräddfil, lök, citron, morötter, broccoli etc. som gör att det går att kombinera ihop till maträtter. Bästa vi haft- våra matlistor blev alltid tillfälliga experiment tidigare. Och man kan variera rätterna väldigt mkt.
Ja, jag skriver matlista. Blir så mycket enklare då. Har också haft lite torka på inspiration ett tag men sen jag upptäckte den här bloggen: http://www.bloggfamiljen.se/?blog=matplatsen har det ändrats radikalt! Har hur mycket orpövade recept som helst här hemma och hinner inte beta av dem förren jag hittar nya
Är också flitig besökare på andra matbloggar och receptsidor.
Åh kan inte folk skriva upp sina matlistor? =) Så kan man dela tips och kanske få lite inspiration…så himla tråkigt när man fastnar i samma maträtter! kram
Vi veckohandlar alltid, men då är matlistan med
Vi lagar alltid mat på helgen som sedan kan frysas ner och ätas även under vecka.
Kram
Ja! Och vad många fler det verkar vara som gör det! Ingen annan jag känner gör det så jag trodde jag var ensam om det.. Känner mig nästan normal nu
Det låter riktigt gott!
ja, här hemma har vi storhandling en gång i veckan och vi gör gemensamt en ”veckomeny” på söndagar. funkar fingemang
Jag har tänkt börja för de är så mycke mer ekonomiskt än att handla flera gånger i veckan. Kan du inte tipsa lite? Visa er meny å så? Vore toppen med inspiration
vi började detta år med att skriva matlista.. förut handlade vi vid lön och sen i slutet av månaden fanns de bara sånt man inte ville ha i frysen
nu skriver vi matlista för en vecka, brukar skriva upp för varje dag och så handlar vi allt som behövs på söndag-måndag och sen kan man ju byta lite amträtter o så. men de funkar riktigt bra, tanken är att kunna skriva för två veckor men som sagt de är svårt att komma på en massa mat
prövat o göra riktiga ungerska langos som man friterar?
mycket godare än våfflor men e ju en smaksak
gnid in med vitlök på brödet innan gräddfilen skall på det är också såå gott. Själv brukar ja även lägga till stark riven ost. Mums!
Japp, här hemma skriver vi matlista.. Eller försöker i alla fall.
För en vecka i taget brukar det bli.
Hejsan Engla! Måste bara få säga att du har så otroligt snygga kläder, vilken dröm det hade varit och få kliva in i din garderob..Du har verkligen ett bra öga för vad som är snyggt! Sen så måste jag säga att du passar superbra i blont hår..:)
Ha det bra!
Vi skriver matlista för två veckor, sedan handlar vi en gång i veckan; varannan storhandling och varannan mjölk och sånt som inte håller i två veckor
Kan du inte lägga upp din matlista så man får lite inspiration?
Jag har en kategori också där jag lagt upp veckomenyer om du vill ta en titt!
Ja, jag gör alltid matlista! För en vecka i taget. Annars skulle jag aldrig komma på vad vi ska äta på kvällarna.
Jag ser bara det positiva med att skriva matlista – det blir variation på maten och man får en överblick av man stoppar i sig, det blir billigare och man slipper undra vad man ska äta för det står ju på lappen. Sen jag började skriva matlista har jag och sambon hittat många nya och goda maträtter. Naturligtvis är vi inte slavar under våran lista utan är vi sugna på något annat så äter vi såklart det.
Ja, men inte för så lång tid framåt. Snarare för 3-4 dagar!
Ja vi gör det. Vi är båda studenter och sparar rätt mycket pengar på det också
Japp det gör vi. Och sen storhandlar vi efter detta. Sen jag började plugga har vi gjort detta, och vi har tjänat in en massa pengar på det !! Sen handlar man inte lika mkt onödiga saker, utan man går efter listan.
Super duper bra !!
Vi skriver inte matlista. Vi köper samma saker varje vecka som vi sedan kombinerar på olika sätt.
Vi skriver alltid matlista, det har vi gjort i typ 10 år
Ärligt talat vet jag inte hur man handlar utan… Det är supersmidigt att veta vad man skall laga under veckan så att man kan förbereda etc. Dessutom kan man se till att äta varierat med kött, fisk vegetariskt et.
Kram Kikan
Ja, här gör vi det!
Jäkla svårt att komma på maträtter bara, kan du inte tipsa om vad ni brukar äta! =)
Det låter gott!!
Lägg upp din matsedel för veckan, vore kul
hade men slutade med det.. nu förstår jag inte varför..
Jepp, vi kör med matlista. Har fått mycket bättre koll sen vi började med det. Skriver en vecka och storhandlar på torsdagarna då man hunnit få koll på vad som händer på helgen:)
Måste tipsa om min ”kända” pastarätt som känns såå lyxig men är rätt billig och tar ca 10 min att göra!=)
Underbart god!! Har fått så många komplimanger av folk som ätit den!
Medelhavspasta:
http://isasstyle.blogg.se/2010/march/medelhavspasta.html#comment
Kram!
Isa
Annars finns ju fördiga matlistor i ex ica´s buffé tidning. Såg även en veckomatlista i tidningen laga lätt.
Lite roligt att laga nya rätter hela tiden
Jag för in alla mina recept som jag gillar i http://www.dinarecept.se för jag tycker det är lätt att glömma bort vad man lagar för vardagsmat. Så då kan jag titta där för det är ju mat man lagat o tyckt är ok.